Ana sayfa

Gündem
İmralı Görüşmeleri
Handshake1.svg
İmralı Görüşmesi ya da İmralı Görüşmeleri, PKK terörünü sonlandırmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile İmralı Adası’nda müebbed hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan arasında İmralı’da sürdürülen görüşmelerdir.
Ne zaman başladığı tam olarak bilinmeyen görüşmeler MİT aracılığıyla yapılmaktadır. BDP ise sürece dahil olmuş ve Abdullah Öcalan’la görüşüp örgütün dağ ve Avrupa kadrosuna görüşmelerle ilgili bilgi taşımaktadır.

Günün maddeleri
İslam Konferansı Örgütü
OIC Map.png
İslam Konferansı Örgütü, merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde bulunan, 25 Eylül 1969 tarihinde kurulmuş uluslararsı organizasyondur.
21 Ağustos 1969 tarihinde Avusturalya’lı bir yahudi olan Dennis Michael Rohan’ın Mescid-i Aksa’yı kundaklamaya çalışmasından sonra, İslam ülkeleri liderlerinin aldığı ortak karar sonucu kuruldu. Örgütün günümüzde 57 üyesi bulunmaktadır.

Sikke
ClaudiusII(CNG).jpg
Sikke, belli bir ölçüye göre basılan madeni paradır ve ilkel çağlardan beri ticarette geçerli olan değiş-tokuş yöntemleri yerine daha kullanışlı bir değişim aracı olarak icad edilmiştir.
Kazılarda, temel altında veya duvar harcı içinde bulunmuş herhangi bir sikke tabakayı kesin biçimde tesbit eder. Aynı zamanda devlet şeklini, bölgesini bildirir, hatta onların incelenmesinden sayısız tarihi olaylar ve gerçekler ortaya çıkar.

Tarihte bugün…
CN Kulesi

1453 – Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u kuşatma harekatına başladı.
1917 – ABD fiilen I. Dünya Savaşı’na girdi.
1948 – Ankara’da Opera binası, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün katıldığı törende, Adnan Saygun’un Kerem ile Aslı operasıyla perdelerini açtı.
1975 – Toronto’daki CN Binası tamamlandı.
1978 – Dallas dizisi CBS (ABD) televizyonunda ilk kez yayımlandı.
1982 – Arjantin, Falkland Adaları’nı işgal etti.
2006 – ABD’de kasırga: yalnızca Tennessee’de 29 kişi öldü.
2007 – Büyük Okyanus’da meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu tsunami, Solomon Adaları’nı vurdu: 28 kişi öldü.